Jaka kasa dla lekarza? Kasy fiskalne dla medyków

Posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkowe w większości prowadzonych działalności gospodarczych. Nie inaczej jest w przypadku lekarzy, oferujących świadczenia dla osób fizycznych. Co powinno się wiedzieć o kasach fiskalnych dla lekarzy? Co mówi prawo? Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Kasa fiskalna w gabinecie lekarskim a prawo

Od początku roku 2017, gabinety lekarskie i lekarze prowadzący działalność w zakresie oferty medycznej dla osób fizycznych, muszą posiadać kasę fiskalną już od pierwszego pacjenta. Obowiązek ten dotyczy każdej specjalizacji medycznej, jak również typu gabinety – prywatnego czy publicznego. Nie ma też znaczenia, jak duży obrót sprzedaży się posiada i ile transakcji wykonuje, nie ma więc możliwości skorzystania ze zwolnienia, w przypadku obrotów do 20 tys. Obowiązek posiadania kas fiskalnych posiadają także lekarze udzielający porad domowych oraz ci, którzy w ramach oferowanych świadczeń odwiedzają swoich pacjentów, np. w gospodarstwach rolnych.

 

Jaka kasa fiskalna dla lekarza?

Polski rynek oferuje dosyć duży wybór kas fiskalnych o najróżniejszych parametrach. Można z powodzeniem znaleźć także i takie, które będą dedykowane dla usług medycznych. Zdecydować się można więc na klasyczne urządzenia jednostanowiskowe, kasy POS, iPOS oraz kasy fiskalne z terminalem. Dla medyków, którzy oferują domowe wizyty przydać może się także przenośna kasa fiskalna oraz kasa fiskalna online, która powoli wchodzi do użytku powszechnego i niedługo będzie obowiązywać wszystkich.

 

Dla zachowania bezpieczeństwa kasa dla lekarza może mieć antybakteryjną powłokę (mojafiskalna.pl), pozwalającą na zachowanie wysokiej jakości sanitarnej. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się warstwę z wykorzystaniem jonów srebra, blokującą namnażanie się bakterii. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko związane z częstym bezpośrednim kontaktem urządzenia ze skórą.

 

Kiedy lekarz jest zwolniony z posiadania kasy fiskalnej?

W zdecydowanej większości przypadków, posiadanie kasy fiskalnej przez lekarza jest obowiązkowe, niezależnie od specjalizacji czy formy prowadzonych usług. Są jednak pewne wyjątki, które pozwalają na skorzystanie ze zwolnień od tej normy. Jedną z nich jest świadczenie usług medycznych na odległość i zapłata za nie właśnie poza bezpośrednim kontaktem jak poczta czy przelew bankowy. Kas fiskalnych nie muszą posiadać także osoby niewidome, mające znaczne lub umiarkowane orzeczenie o niepełnosprawności, prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników lub mają wyłącznie jednego niewidomego pracownika.

 

Kiedy kasy online obowiązkowe u lekarzy?

Nowelizacja prawa z 2019 roku uwzględnia powolne wchodzenie na rynek kas fiskalnych online. Są one wprowadzane stopniowo w wybranych branżach. W przypadku opieki medycznej, gabinetów lekarskich czy salonów fitness, ich obecność będzie konieczna od stycznia 2021 roku. Warto śledzić zmiany w prawie, by wiedzieć, ile ma się czasu na dokonanie obowiązkowych zmian.

 

Należy pamiętać, że nieposiadanie kasy fiskalnej lub jej nieterminowe zgłoszenie może zostać ukarane wysoką grzywną. Jeżeli obecnie posiada się kasy fiskalne starego typu, to najpóźniej do 1 stycznia 2021 roku, muszą one zostać wymienione. Od tej daty przestanie bowiem obowiązywać możliwość stosowania kas z kopią elektroniczną lub papierową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com